Az ember társas lény
Emberi kapcsolataink minősége alapvetően meghatározza életünk minőségét. Születésünk pillanatától kapcsolatban vagyunk másokkal, a valahová tartozás érzése és az egymásnak nyújtott érzelmi támasz alapvető fontosságú egészségünk és boldogságunk szempontjából.
A boldogság persze nem csak a társas támogatás meglétéből származik, hanem annak nyújtásából is. Minél több lelki-érzelmi támogatást nyújtunk másoknak, annál boldogabbak vagyunk, és annál tovább élünk. Ezzel szemben ha társadalmi kirekesztettséget vagy elszigeteltséget tapasztalunk, az a magányérzeten keresztül hosszú távon jelentős egészségkárosodást okozhat.
A magány elkerüléséhez a laza kapcsolati háló mellett mindössze egyetlen szoros kapcsolatra van szükségünk, ahol minőségi időt tudunk eltölteni a másikkal. És hogy mit jelent a minőségi idő?
Tulajdonképpen osztatlan figyelmet, amit a másiknak, vagy a közösen átélt élménynek szentelünk. Ez az osztatlan figyelem teremti meg azt a légkört, ahol lehetőség van az önfeltárásra, az őszinte kitárulkozásra, ahol beszélni tudunk a személyes problémáinkról és érzéseinkről. Ilyen mélységű kapcsolat nélkül még a viszonylag sok ismerőssel rendelkező emberek is magányosnak érzik magukat.
A digitális kor, amelyben élünk, paradox módon egyrészt megkönnyíti, hogy felvegyük a kapcsolatot egymással, gyorsan elérjünk valakit, másrészt elszigetel, és eltávolít a másiktól. Ha valakivel hosszabb ideig nem találkozunk, szerencsés módon ugyanott tudjuk folytatni, ahol abbahagytuk. Ám általánosságban elmondhatjuk, hogy a kapcsolatokat ápolnunk kell (ahogy a kertben a növények önmaguktól is nőnek, mégis a friss víz, és tápláló föld ezt nagyban serkenti). Nem teljesen számít, hogy milyen mély a kapcsolatunk az adott személlyel, a barátság így is, úgy is “megköveteli”, hogy érzelmileg fenntartsuk.