Kimerülés

A fizikai és érzelmi kimerülés megjelenésekor úgy érezheti egész nap fáradt, nem tudja kialudni, kipihenni magát. Mintha egy energiavámpír kiszívta volna önből az életet, emiatt fáradt, feladatai ellátására nem marad elég ereje. Egyeseknél a lelki fásultság mellett fizikai állapotromlás is bekövetkezhet, jellemzőek a pszichoszomatikus panaszok megjelenése.

Mik a fizikai és érzelmi kimerülés jelei?

  1. Krónikus fáradság:

    A korai stádiumban energiahiány és fáradság jelentkezhet a hét pár napján, mely később egyre gyakoribbá válhat, és úgy érezheti nem tud eleget aludni ahhoz, hogy visszanyerje régi energiáját.

  2. Álmatlanság:

    A korai stádiumban egyszer vagy kétszer gondja lehet a héten az elalvással, vagy azzal hogy végig aludja az éjszakát. Az későbbi szakaszokban az álmatlanság tartóssá válhat, egyre kimerültebbé válik és egyre kevésbé pihentető alvása.

  3. Feledékenység/koncentráció hiány:

    A figyelemhiány és a feledékenység korai jelei a kiégésnek. Egy idő után azonban már úgy érzi képtelen koncentrálni a munkájára, mintha mindig máshol járna az esze.  Egy idő után attól tart nem lesz képes haladni feladataival, amik aztán felgyűlnek.

  4. Fizikai jelek:

    A fizikai tünetek között szerepelnek a mellkasi fájdalom, a szívdobogás, a légszomj, a gyomor-bélrendszeri fájdalom, a szédülés, az ájulás és a fejfájás.

  5. Gyakoribb megbetegedés:

    Mivel a teste kimerült, az immunrendszer gyengül, ami ezáltal kiszolgáltatottabbá válik a fertőzésekkel és megbetegedésekkel szemben.

  6. Étvágycsökkenés:

    A korai jelek közé számít, ha egyre több alkalommal hagy ki étkezést azért, mert nem éhes, de a későbbi szakaszokban teljesen elveszítheti étvágyát, majd hirtelen fogyni kezd.

  7. Szorongás:

    Az elején enyhe feszültséget érezhet, aggodalmat és idegességet. A kiégés felé haladva a szorongás olyan mértékűvé válhat, hogy megakadályozza a hatékony munkavégzést és a magánéletben is gondokat okozhat.

  8. Depresszió:

    Az első szakaszban enyhe levertséget és alkalmanként reménytelenség-, valamint értéktelenség érzést élhet meg. A későbbi stádiumokban azonban súlyos depresszió is kialakulhat, úgy érezheti csapdába került, amiből nem látja a kiutat (Ebben a stádiumban érdemes szakszerű segítséget igénybe venni).

  9. Düh:

    Ez elején enyhe ingerültséget tapasztalhat, majd később ez dühkitörésekhez és komoly veszekedésekhez vezethet a munkahelyén és otthon is. Egyre kevésbé érzi, hogy kontrollálni tudja az indulatait, amik szinte a semmiből is képesek előtörni.

  10. Motivációhiány:

    Lehet, hogy korábban élvezte a munkáját, tele volt ötletekkel és lelkesedéssel, de a kiégés során elveszti a motivációját, a munkakedvét. Talán már a munkába járás is csak feszültséget, mintsem örömöt okoz. Reggel már kikelni is nehéz az ágyból, hogy munkába induljon.