Az önismeret jelentősége

640-OGK-2016_09_27__16-27-02_

A pszichoterápiáról bővebben

Az állandósult stresszterheltség, a kialakult testi és lelki zavarok kezelésében a pszichoterápiás módszerek számos irányzata elérhető. A pszichoterápia általános megfogalmazásban lélektani eszközökkel végzett gyógyító beavatkozás, speciális emberi kapcsolat, melyben a terapeuta szakmai ismeretei felhasználásával segíti a páciens változását. Lényeges különbség a hétköznapi beszélgetésektől, hogy a terapeuta nem része a kezelt magánéletének, ezért képes megőrizni függetlenségét és viszonylagos objektivitását. Emellett a baráti, magánéleti beszélgetésektől eltérően szakmai szemszögből lát rá a páciens problémájára, és nem szubjektív, hanem szakmai szempontokat figyelembe véve alakítja a terapeuta-páciens kapcsolatot. A hatékony pszichoterápiás folyamathoz szükséges a páciens aktivitása, motiváltsága és elköteleződése.

Magyarországon a pszichoterápiás képzésnek két meghatározó vonulata a pszichodinamikus és a kognitív-viselkedésterápiás irányzat, melyek egyaránt tudományosan igazolt hatékonysággal bírnak. Míg az első a lélektani problémák kora-gyermekkori gyökerét célozza feltárni és korrigálni, addig az utóbbi a jelenbéli kognitív viszonyulásaink megváltoztatását segíti. Emellett számos úgynevezett módszerspecifikus képzés biztosít technikai ismereteket a szakembereknek. A Magyarországon akkreditált terápiás módszerek a következők: pszichoanalízis, pszichoanalitikusan orientált terápia, kognitív és viselkedésterápia, relaxáció és szimbólumterápia, hipnoterápia, integratív terápia, személyközpontú terápia, pár- és családterápia, jungi analízis, aktív-analízis, pszichodráma, csoportanalízis stb.

Mikor érdemes pszichoterápiába kezdeni?

Az egyensúly megőrzéséhez, a mindennapi élet feszültségeivel szembeni védekezéshez mindenkinek érdemes stresszkezelési technikát tanulni. A stresszkezelő technikák nagyrésze autodidakta módon is elsajátítható, és a legtöbbször hatékonyan képesek a mindennapi feszültséget csökkenteni. Azonban, ha azt tapasztalja, hogy próbálkozásai ellenére is olyan feszültségekkel küzd, ami már akadályozza a kiegyensúlyozott életvitelben, feladatainak ellátásában, érdemes megfontolni, hogy szakmai segítséget kér. A pszichológiai kezelésnek, vagyis a pszichoterápiának vannak általános javallatai. Érdemes élni a terápia nyújtotta lehetőségekkel, ha azt érzi, hogy egy-egy problémát nem képes a korábbi, jól bevált eszközeivel megoldani, a veszteségen, traumán, vagy életszakasz-váltáson túljutni. Ajánlott szakemberhez fordulni, ha leküzdhetetlen szomorúságot vagy reménytelenséget érez, erős vagy elhúzódó szorongást tapasztal, mely tünetek nehezítik a mindennapi tevékenységek ellátásában. Sokan azért kezdenek pszichoterápiába, mert úgy érzik, hogy az életükben rendszeresen ismétlődő viselkedéses, érzelmi vagy éppen kapcsolati minták akadályozzák boldogulásukat. A pszichoterápia hatóköre rendkívül széles, hiszen a kezelés tárgyát képezheti szinte bármi, ami az egyénnek problémát jelent, boldogulásában akadályozza.

Gyógyszeres kezelés

Bizonyos esetekben (pl. a mindennapi életvitelt akadályozó szorongás, depresszió, vagy a valóságérzékelés gyengülése) a gyógyszeres kezelés hatékony eszközt jelent a tünetek enyhítésében. Ilyenkor az állapot kivizsgálását és kezelését pszichiáter szakorvos végzi. Egyes problémákra kifejezetten a gyógyszer jelenti a megoldást, más problémák esetében a pszichiátriai kezelés hathatósan támogatja a pszichoterápiás kezelés eredményességét. Újabb kutatások szerint a mindennapi funkcionalitást is gátló szorongásos- és hangulati zavarok esetében a kombinált kezelések (pszichoterápia és farmakoterápia) járnak a legmagasabb hatékonysággal.

Hogyan válasszunk terapeutát?

A terapeuta választásnak sokféle szempontja van. Minőségbiztosítási szempontból javasolt szakképzett kollégához fordulni, tehát érdemes klinikai szakpszichológust, vagy pszichoterapeutát keresni. A páciens és terapeuta közötti illeszkedésnek a bizalmi kapcsolat kialakulásában, a terapeuta által használt módszer (pl. hipnózis, kognitív viselkedésterápia, vagy analízis) és a páciens munkamódjának illeszkedésének pedig a terápia hatásosságában van szerepe.