Expresszív írás

írás

Az  írás erejéről

Az expresszív vagy más néven kifejező írás egy nagyon egyszerű technika, ami a kísérleti vizsgálatok alapján jelentősen tudja javítani az emberek fizikai és szellemi jóllétét hetekre, hónapokra, sőt évek távlatában is. A módszer egy meglepő megfigyelés nyomán vált a kutatók érdeklődésének tárgyává, ugyanis a módszer megalkotói korábban hazugságvizsgálatokat végeztek, mely során poligráfos eljárással vizsgálták a gyanusítottak légzésritmusát, vérnyomását, verítékezését stb. Innen ered a megfigyelés, hogy a vallomástétel után drámai állapotjavulás tapasztalható az emberek testi állapotában.

Az eljárást először 1986-ban publikálták egy tudományos lapban, azóta pedig vizsgálatok százait végezték el, ami rendre bizonyítja a módszer hatékonyságát. A kifejező írás nem csupán jegyzetelés vagy naplóírás, nem arra való, hogy az írói vénánkat fejlesszük vele. Ez a módszer abban segít, hogy jobban megértsük és így jobban megbirkózzunk az érzelmi nehézségekkel életünkben. Ha úgy tetszik akkor kicsit önsegítő terápiára hasonlít, amit magunk végezhetünk kötöttségek nélkül. Legnagyobb előnye a módszer mögött álló erős tudományos bizonyítottság.

Hogy miért működik? A legegyszerűbb magyarázat talán az, hogy titkokat magunkban tartani nagyon megterhelővé, ha úgy tetszik stresszkeltővé tud válni. És mint más stresszorokhoz hasonlatosan, ha titokban tartunk dolgokat a környezetünkben élő személyek elől, nos az egyértelműen befolyással van az egészségünkre, legyen szó az immunrendszer működéséről, a keringési rendszer egészségéről vagy az agyunk biokémiájáról. Más szavakkal a gondolatok és érzések elnyomása vagy visszatartása mind kisebb nagyobb betegségek rizikóját növeli.

Mindazonálal az is közimert, hogy a vallomás (azaz az érzelmi kifejezés számos módja), legyen szó szóban vagy írásban történő kifejezésről számos ártó hatását tudja közömbösíteni ezeknek a személyes titkoknak. Amikor beszélünk vagy írunk ezekről a felkavaró dolgokról, tehát kifejezzünk, gondolkozunk belső állapotainkról, nos az nagy mértékben befolyásolhatja a gondolkozásmódunk, értékrendszerünk, és azt ahogy önmagunkról vélekedünk.

Az expresszív írás hatásai összegezve

1 – a titkok megtartása fizikai erőfeszítést igényel
Amikor megpróbálunk megtartani egy titkot, akkor arra kényszerülünk, hogy aktívan gátoljuk vagy elnyomjuk bizonyos gondolatainkat, cselekvéseinket és érzéseinket

2 – az érzések elnyomása azonnali biológiai változásokat eredményez, ami hosszútávon befolyásolja az egészségünket
Rövidtávon a gondolatok és érzések gátlása azonnali biológiai változásokat eredményez a szervezetünkben, mely kölcsönhatást számos poligráfos vizsgálat igazolta. Az idő előrehaladtával ezeknek az érzéseknek és gondolatoknak a stresszkeltő hatása összeadódik, ami növeli a különféle betegségek kialakulásának valószínüségét. Minél több mindent tartunk titokban a környezetünk elől, annál nagyobb terhelésnek tesszük ki a biológiai apparátusunkat.

3 – a titkok megtartása rontja a ruglamas gondolkozás képességét
Az emberi elme mindig arra törekszik, hogy megértse a világ történéseit, amikor azoban nem fejezünk ki érzelmileg nagy súlyú eseményeket, történéseket, akkor szinte lehetetlen ezeket integrálni, azaz beilleszteni a gondolkozásunkba. Ha az érzelmi történés nem fejeződik ki nyelvi megfolgamazásokban, akkor szigetszerűen leválik a komplex gondolkozáshoz és problémamegoldáshoz szükséges mentális rendszerekről. Ezzel pedig lehetőségünk sincs megérteni a történés vagy érzés számos jelentős aspektusát. A gondolatok és érzések elszigetelődése feldolgozás hiányában szorongás, rágódás, zavart alvás, koncentrációs nehézség formájában fejeződik ki.

4 – az önfeltárás csökkenti a titkok negatív hatásait
A megterhelő események és érzések kifejezése csökkenti a titkok ártó hatásait. Önfeltárás közben az a biológiai stressz, ami a visszatartás következtében keletkezett, azonnal csökken. Az idő előrehaladtával, ha továbbra is szembesítjük magunkat és ezzel feldolgozzuk az érzelmi elakadásainkat, az a stressz szintjének stabil csökkenéséhez vezet.

5 – az önfeltárás életesemények újragondolására ösztönöz
Az érzelmileg megterhelő események kifejezése, segítségünkre van a történések megértésében, és feldolgozásában. Amikor beszélünk vagy írunk egy korábban rejtegetett eseményről vagy érzelemről, nos nolyankor a történést szavakká formáljuk. Miután a nyelvi kifejezésmód megszületik, lehetőségünk van megérteni, majd magunk mögött hagyni a történteket.

Gyakorlatok:

A szabad írás egy nagyon hasznos technika, ami abban segít, hogy fejlesszük kreativitásunkat, valamint javítsuk a szavakkal történő kifejezésre való kapacitásunkat. Ennek a feladatnak a gyakorlásával ráhangolódhat a későbbi összetettebb feladatokra. Kezdetben keressen egy nyugodt helyet, ahol zavartalanul gyakorolhat, majd vegyen a kezébe egy íróeszközt és egy üres lapot. Kezdjen el írni bármiről, ami csak az eszébe jut – gondolkozás és nagyobb szünetek nélkül íron folyamatosan 10-20 percen keresztül. Engedje, hogy szabadon áramoljanak a gondolatai és érzései, ne figyeljen a külalakra, a nyelvtanra vagy a megfogalmazás módjára.

Miután végzett figyelje meg az érzéseit!

  • Mit tapasztalt?
  • Mennyire könnyen tudta elengedni a tudatos kontrollt az írás során? Átgondolva a leírtakat, felfigyel-e valami mintázatra a kifejezett gondolatokban, esetleg egy olyan témára, ami meglepi?
  • Mi jut mindezekről eszébe?

Keressen egy nyugodt helyet a következő gyakorlatra. Bizonyára már többször próbálta a szabad írást, amikor engedi, hogy bármi ami az eszébe jut, papírra kerülhessen. Most úgy kezdjen neki az írásnak, hogy idézzen fel egy megterhelő vagy felkavaró eseményt az életéből és koncentráljon a legmélyebb érzéseire és gondolataira. Írjon erről 20 – 30 percen keresztül folyamatosan. Bármiről is ír, nagyon fontos, hogy próbáljon igazán teret engedni minden érzésnek és gondolatnak. Ne cenzúrázzon, engedjen meg minden érzést kifejeződni. Ne aggódjon az íráskép, nyelvtan vagy kifejezésmód miatt, most mindez lényegtelen.

Figyelem! Számos ember arról számol be, hogy az intenzív írást követően bizonyos kellemetlen érzéseik intenzívebbé válnak. Tapasztalhat átmeneti szomorúságot, zaklatottságot, ami legtöbbször néhány órán belül elmúlik. Amennyiben azt érzi írás közben, hogy túlságosan felzaklatja a téma, olyankor egyszerűen álljon meg, és kezdjen másról írni.

Ismét keressen egy nyugodt helyet a gyakorlathoz. Most gondoljon egy olyan témára, amit soha nem mondott el senkinek, érzéseket, amiket magában tart. Az is lehet, hogy eszébe jutnak olyan témák, amiket annyira igyekezett eltessékelni a tudatából, hogy csak sokadik nekifutásra jut eszébe. Írjon erről a témáról 20 vagy 30 percig; a korábbi gyakorlatokhoz hasonlatosan törekedjen a folytonosságra és ne foglalkozzon az írásképpel, kifejezésmóddal vagy nyelvhelyességgel.

  • Miután végzett, figyelje meg, hogyan érezte magát fizikailag – mit érzett írás közben?
  • Hogy érezte magát utána?
  • Most tekintse át, gondolja végig a gyakorlatot. Van-e bármilyen megfigyelése vagy ráismerése a papírra vetett érzésekkel, gondolatokkal kapcsolatban?
  • Megismételheti a soron következő napokban is ezt a gyakorlatot a további változások, ráismerések reményében.

Kérdés esetén lépjen velünk kapcsolatba!

Amennyiben az olvasott anyaggal kapcsolatosan lennének kérdései, esetleg szeretne támogatást kapni a változások megtervezésében, úgy írjon nekünk és kollégánk felveszi Önnel a kapcsolatot személyes időpont egyeztetése céljából.