Testérzetek tudatosítása

Meditation-woman-lying-on-floor

Hol érzek feszültséget?

Ennek a gyakorlatnak a lényege, hogy végigvezessük figyelmünket a testünkben, és megérezzük, hogy melyik testrészben milyen érzések vannak jelen anélkül, hogy jónak vagy rossznak minősítenénk és megpróbálnánk megváltoztatni azokat. Ellentmondásnak tűnhet a feladat, hiszen a belső feszültségről sokszor igyekszünk inkább elterelni a figyelmünket, hogy csökkentsük azok hatását. A legtöbb ember éppen ezért jobban tisztában van az időjárás alakulásával, a bankszámla egyenlegével vagy a napi hírekkel, mint azzal, hogy a saját teste hogyan reagál a feszült helyzetkere.

A test különbözőképpen jelzi, ha feszültségben van. Lehetséges, hogy valakinek bizonyos izmok befeszülése, gyomorgörcs, vagy egy kis mellkasi szorító érzés mutatja, hogy valamilyen külső vagy belső stressz éri a testét, míg másoknak fej, vagy nyaki, háti fájdalmak formájában jelentkezik a belső tenzió. Aki hozzá van szokva, hogy figyelmét a belső feszültségekről elterelje, az sokszor már csak azt veszi észre, hogy krónikus testi panaszokkal küzd. A figyelmen kívül hagyott krónikus testi feszültség csökkenti az energiaszintet, állandósítja az izomfeszülést, és növeli a testi tünetek kialakulásának a kockázatát.

A testünk állapotának tudatosítása során fontos lépés a külső és belső ingerek elkülönítése. Külső inger minden, amit az öt érzékszervünkkel érzékelni tudunk: amit hallunk, amit látunk, amit szagolunk, izlelünk és amit a bőrünkön érzékelünk. A belső ingerek pedig mindazok, amit a szerveztünk produkál: a nyugalom a könnyedség érzete a gyomorban, vagy éppen a fájdalom, feszültség, vagy bizsergés.

Az alábbi gyakorlat abban fogja Önt segíteni, hogy elkezdjen megismerkedni belső testi érzetével, hogy képes legyen különválasztani a külső ingereket (pl. ruhájának érintését) a belső ingerektől (pl. felismerni, ha valamelyik izma befeszül).

Alábbi hanganyag segítségére lehet a gyakorlásban: