Kiégés kezelése

A kiégést nem lehet kezelni! Ugyanakkor a kiégéshez vezető tényezőket képesek vagyunk alakítani! Ennek első lépése a tájékozódás, azaz mindazon feszültségeknek a számbavétele, melyek hozzájárulnak a terheléseinkhez. Amint rendelkezünk térképpel a problématerületekről, sokkal könnyebb lesz eligazodni, és kialakítani egy megfelelő egyensúlyt. Tudáson kívül szükség van arra is, hogy a problémák megoldásában lássuk a felelősségünket. Mindaddig, míg a körülmények passzív elszenvedőjének érzékeljük magunkat, nehéz változtatni. Ezzel azonban mindenki így van! Nézze meg az alábbi folyamatábrát a felelősségvállalás szintjeiről, és állapítsa meg, hogy hol jár ebben!

  •  

    tagadas

    "Mindenkinek vannak problémái, nincs mivel foglalkozzak!" - ezen a szinten hárítjuk és bagatellizáljuk a nehézségeket. Régóta így csináljuk a mindennapokat, a rutinok és megszokások miatt számos dolog természetesnek hat, így természetes, hogy nem látjuk problémának a nehézségeket.

  •  

    masok-hibaztatasa

    "Ha mások lennének a körülmények az én helyzetem is könnyebb lenne!" - a probléma létezését elismerjük, de alapvetően a körülményeknek, vagy mások viselkedésének tulajdonítjuk, anélkül, hogy saját részünket felismernénk benne.

  •  

    eszkoztelenseg

    "Ezen én nem tudok változtatni!" - felismerjük és átéljük problémáink súlyát, de a változtatással szemben eszköztelenség érzése dominál, ami gátolja a változtatásra irányuló cselekvéseinket.

  •  

    csodavaras

    "Majd lesz valahogy!" - megszületőben van a változtatással kapcsolatos vágy, látjuk annak hasznát, de továbbra is kívülről várjuk a megoldásokat, habár lehet arról megannyi tapasztalatunk, hogy a halogatás nem vezet eredményekhez.

  •  

    szembenezes

    "Nem csak a körülményeken múlik, hanem rajtam is!" - tudatosítjuk problémáink ránk eső részét, és megfelelő tájékozódás és tudás birtokában már képesek vagyunk meglátni azokat a tényezőket, melyekkel előidézői vagy fenntartói vagyunk a nehézségeinknek.

  •  

    felvallalas

    "Valójában hajlamos vagyok túlvállalni magam." - képesek vagyunk megfogalmazni, hogy a problémák mely részei tartoznak hozzánk. A saját felelősség tudatosodása inspirációként szolgálhat a változás irányába.

  •  

    megoldasok-szambavetele

    "Meg kell tanulnom észlelnem a határaimat. Többet kell sportoljak." - elkezdjük átgondolni minél több szempontból, hogy problémás viszonyulásainkon és viselkedésünkön milyen módokon tudnánk változtatni, hogy közelebb kerüljünk a céljainkhoz. Elkezdjük keresni, kutatni a lehetséges megoldásokat.

  •  

    megoldas

    "Aktívan tudok nemet mondani, így nem terhelődöm túl. A felszabaduló időmet arra fordítom, ami igazán feltölt!" - ez már a kivitelezés fázisa. Tisztán látjuk, hogy problémáink miként erednek a saját viszonyulásainkból, keressük a megoldási stratégiákat, tervet készítünk a változtatáshoz, melyet elkezdünk kivitelezni. Felelősséget vállalunk a saját részünkért, változtatunk a megváltoztathatón és kezeljük a tőlünk független

A “Kiégés fejezet” célja, hogy bővítse ismereteit az érzelmi túlterhelődésről, így képes legyen felismerni annak tüneteit. Amennyiben képes azonosítani a nehézségek eredőjét, úgy képes beavatkozni és visszafordítani a kiégés folyamatát! A honlap további részében számos olyan technika elsajátítására lesz lehetősége, melyek a mindennapokban segítik Önt a túlterhelődés és stressz kezelésében, így az ártó hatások közömbösítésében.

A stresszkezelés témakörében feltérképezheti, hogy az Ön életében milyen külső és belső tényezők okoznak feszültséget. Többek között olyan stresszkezelési módszereket tanulhat, mint például meditáció, légzőgyakorlat vagy izomrelaxáció. A gyakorlatok széles palettája segíti Önt, hogy megtalálja azokat a technikákat, amelyek az Ön számára a legkedvezőbb hatással vannak.

A kommunikációval foglalkozó rész kifejezetten az egészségügyi munkakörben dolgozók számára tanít, olyan egyszerű technikákat, melyek a mindennapi munkája során könnyítik meg a kapcsolatok kialakítását, mind a betegekkel, mind a kollégákkal. Az asszertív kommunikáció technikáját, pedig nemcsak a munkahelyén, hanem a magánéletében is kamatoztathatja.

Az életmód fejezete segítséget nyújt Önnek abban, hogy javítsa általános egészségi állapotát, hiszen a munkahelyi teljesítményünk jelentősen függ általános fizikai és mentális állapotunktól.

A rendszeres munkahelyi továbbképzések, szupervíziók, tréningek, csapatépítések javíthatják a munkahelyi kapcsolatait és kiegyensúlyozottabb érzelmi hátteret biztosítanak a munkavégzéshez. A programok fejezet segítségével mindig tájékozódhat az Intézmény szervezésében megalakuló aktuális lehetőségekről. Továbbá a kiégés kezeléséhez szorosan köthető, egyéb fővárosi programok is megtalálhatóak naptárunkban.

Kognitív viselkedésterápia a kiégés kezelésében

Egyre több tanulmány vizsgálja a kognitív viselkedésterápia (KVT) hatékonyságát a kiégés tüneteinek csökkentésében. A KVT arra összpontosít, hogy az emberek készségeket sajátítsanak el, például képesek legyenek a relaxációra vagy a gondolkodási torzításaik felismerésére és átstrukturálására. Ezek a készségek a tanulmányok szerint képesek csökkenteni a kiégés tüneteit. Fontos, hogy olyan szokások elsajátítását veszi alapul, melyek elsőre mindenki számára nehezek, azonban ezek a nehéz érzések később kezelhetővé válnak, új szokásaink pedig magabiztossággal tölthetnek el.

Doctors notes. Close up of a pencil being in hands of a smart professional male psychologist while being ready to take notes

Gyorstippek a kiégés megelőzéséhez

  • Kezdje a napot valamilyen légzéstechnikával, relaxációval vagy meditációs gyakorlattal!
  • Mentálisan vagy érzelmileg megterhelő helyzetek után ossza meg tapasztalatait kollégáival! Közösen könnyebb elbírni a terhelést!
  • Mielőtt haza indul a munkahelyéről, gondolja át az aznapi történéseket, és “akassza fel egy képzeletbeli fogasra” azokat. Ne vigye magával a munkahelyi feszültségeket!
  • Étkezzen rendszeresen, változatosan és kövessen kiegyensúlyozott étrendet!
  • Mozogjon rendszeresen! Vezessen be olyan sporttevékenységet, amit szívesen végez és fokozatosan szoktassa hozzá magát a rendszeres mozgáshoz.
  • Minden nap végezzen olyan tevékenységet, ami pihenteti és kényezteti. Reggelente határozza meg, hogy aznap mit fog megtenni önmagáért.
  • Éljen társasági életet, töltsön minőségi időt szeretteivel! Rendszeresen ápolja baráti kapcsolatait! Kinek írna most legszívesebben?
  • Tartsa fenn kreativitását, keressen alkotó tevékenységet magának!
  • Tanulja meg értékelni az apróbb sikereket is! Tudjon ünnepelni, időnként ajándékozza meg magát is valamivel, amiben örömét leli.
  • Időnként kapcsolja ki elektromos berendezéseit, tartson internetmentes napot!
  • Kerülje a kábítószer-, a cigaretta-, és az alkoholfogyasztást!
  • Szánjon több időt a minőségi alvásra! Ha alvásproblémái vannak, sajátítson el relaxációs módszereket, bővítse alváshigiénés tudását!
  • Sajátítsa el a mindfulness meditációt és meditáljon rendszeresen!
  • Ha bármiben elakad, kérje szakember támogatását!