Életmód

bags-busy-casual-1798948

Tudta?

Az életmód olyan magatartásformák, vonások, motivációk, cselekedetek összessége, melyek életünkben rendszeresen megjelennek. Fontos, hogy az életmódunkat alakító döntéseink csak részben tudatosak, hiszen az aktuális divat vagy éppen a hagyományok és szokások is képesek alakítani! Az tehát, hogy milyen az aktivitásunk, az elvégzett munkánk (mennyisége), vagy étkezési szokásaink, a környezetünktől is függ. Saját életünket alakító tényezőket tudatosítva azonban mi magunk is életmódunk „szakértői” lehetünk mindennapos, apró döntéseink által.

Létezik helyes életmód?

Felnőtté válásunk útján megtanulunk egymásról gondoskodni, társas kapcsolatokat kialakítani. Az önállósodás útján azonban előfordul, hogy megfeledkezünk az „öngondoskodásról”, vagyis gyakran előtérbe helyezünk másokat, és a magunk jólléte háttérbe szorul. Az életmódunkról való gondolkodás – ezzel való foglalkozás – arról szól, hogy mennyi időt szánok önmagamra, hogyan törődöm magammal, mikor érzem jól magam a bőrömben, és hosszútávon hogyan őrizhetem meg az egészségemet.

Az életmódot elképzelhetjük úgy is, mint egy belső üzemmódot, amiben különféle célokat jelölünk ki, majd erőforrásainkat ezekhez a célokhoz rendeljük hozzá. Amennyiben ez a vágyott végcél nagy hangsúlyt kap, úgy a különböző életterületeket ennek fogjuk alárendelni. Amennyiben az üzemmód hátterében futó program így szól:

„Maximalizáld a teljesítményt és juss minél előrébb!”

– úgy a fizikai és szociális jóllét szempontjai háttérbe szorulnak. Amikor életmóddal foglalkozunk, érdemes legelőször elgondolkozni az életünkben irányadó törekvéseken. Önt milyen késztetések, célok motiválják?

    • anyagi biztonság,
    • szociális – társasági jóllét,
    • családi élet kibontakoztatása,
    • mások segítése,
    • önmegvalósítás,
    • élvezetek halmozása,
    • siker, ambíció,
    • önmagam meghaladása, legyőzése stb.

Mivel életünket folytonos változásban éljük, így természetes, hogy időnként más és más válik fontossá – változnak prioritásaink is. Ami fontos lehet, hogy felismerjük, ha egy adott terület nagyobb hangsúlyt kap, és ez egy másik kárára történik. A fizikai és mentális egészségünk egyik legfontosabb előrejelzője ugyanis az életünkkel való elégedettségünk. Amennyiben a címben feltett kérdésre keressük a választ – miszerint létezik-e helyes életmód -,  azt mondhatjuk, hogy a különböző területek és célok közt az egyensúly és életelégedettség megteremtése lenne a fontos!

Életterületek felmérése

Képkivágásbb

Az életmód önmagában egy tág fogalom, hiszen minden életterületet magában foglal. Ahhoz, hogy elinduljunk a változás útján, előbb fel kell mérjük, hogy a korábban említett egyensúly hol csúszott el, mi az a terület, amire nagyobb hangsúlyt fektetnénk, vagy mi az, amivel elégedettek vagyunk (hiszen ezt is érdemes lehet visszajelezni magunknak).

Arra hívjuk Önt, hogy töltse le az ábrán látható életmódkört, majd tekintse át, hogy saját életében mely területekkel elégedett, és melyeknél érzi úgy, hogy itt az ideje a változásnak. Ahogy említettük, prioritásaink miatt természetes, hogy hangsúlyeltolódások alakulnak ki. Az a fontos, hogy próbáljunk egy viszonylagos egyensúlyt visszacsempészni az életünkbe. Vegye sorra a tengelyeken jelölt életterületeket, majd gondolja át a segítő kérdéseket, melyek a fejlődésre ösztönzik!

Az életterületek kapcsán felmerülő kérdésekkel keresse bátran a Pszichológiai Ambuancia munkatársait.