Stresszkezelési technikák

stress_management-1

Kétségtelen, hogy a stressz jelen van mindannyiunk életében, annak megannyi pozitív és bizony sokszor negatív hatásaival együtt. Az előző fejezetek segíthettek abban, hogy megismerkedjen a stressz fogalmával, formáival és következményeivel. Most az a kérdés, hogy ha tudjuk is, mivel állunk szemben, milyen stratégiákat válaszunk az eredményes megküzdéshez?

Stresszkezelési technikák:

Amikor stresszkezelésről gondolkozunk, három irány áll alapvetően a rendelkezésünkre. Mindenekelőtt foglalkozhatunk a stresszreakciót kiváltó külső tényezőkkel, melyek a feszültségnövekedést elindítják. Ezek lehetnek mindennapi apró bosszúságok, mint például egy közlekedési dugó a reggeli rohanás kellős közepén, vagy drámai változások, mint pl. egy hozzátartozó elvesztése. Fontos megjegyeznünk, hogy a stresszorok közül számos külső körülmény látszólag megváltoztathatatlannak tűnik, mégis számos apróbb feszültségforrást kisebb változtatással kiküszöbölhetünk.

Második terület a környezeti stresszorok “gondolati feldolgozásának” megváltoztatása. Azaz annak finomhangolása, ahogyan ezeket az eseményeket kiértékeljük, minősítjük és következményeket kapcsolunk hozzájuk. Korábban írtunk róla, hogy a stresszreakció mértéke rendkívül szubjektív, ugyanis akkor válik egy történés stresszkeltővé, ha az “fejben” veszélyesnek minősítjük és következményeit eltúlozzuk. A stresszre való fogékonyságért számos gondolkozási automatizmus felelős, melyek megismerésével képesek vagyunk változtatni a saját reakciómódjainkon!

Harmadik területe a stresszkezelésnek a stressz által kiváltott fiziológiás hatások kezelése. Ide tartoznak a klasszikus relaxációs és meditációs módszerek, melyek célja, hogy segítsünk a szervezetünknek a stresszhatásokból felépülni, semlegesítve azok fiziológiás hatásait.

A következő alfejezetekben számos stresszkezelési módszert mutatunk, melyek segítségére lehetnek mindhárom megközelítés elsajátításában!

Stresszorok megváltoztatása

Légzéstechnikák

Aktív és passzív izomrelaxáció

Képzeleti technikák

Meditációs technikák

A gondolkozás megváltoztatása

Expresszív írás módszere

Alkotó tevékenységek

Az önismeret jelentősége