Kollégák segítése

talktoafriend

Kollégák mentális jóllétének támogatása

Az egészségügyben való munka során az ember nagymértékben ki van téve olyan stresszhelyzeteknek, amik gyakran vezetnek mentális nehézségekhez. De hogyan tud segíteni, ha látja, hogy kollégája, vagy barátja nincs jól?  Ezekben a helyzetekben sokszor, bár segíteni szeretnénk, nem tudjuk, hogyan kezdjünk neki. Abban segítenek a következő tippek, hogy hogyan érdemes kollégájával beszélni, és mindemellett hogyan óvja lelki egészségét és, hogy hogyan tud további segítséget kérni, ha komoly problémáról van szó.

Hogyan beszéljen valakivel, akiért aggódik?

  1. Elsőként fontos hogy tudja, akkor tud segíteni, ha önmaga is jól van. Törődjön saját mentális egészségével. Segítségért és információkért keresse fel az Iránytű honlapját, ami rengeteg hasznos tippel tudja ellátni. Sőt, kérdéseit közvetlenül szakembereinknek is felteheti a “Kérdezz-felelek” menüpont alatt.
  2. Amikor érdeklődik a kolléga hogyléte felől, legyen őszinte, használjon egyszerűen megfogalmazott mondatokat, nyugodt, normális hangszínét. például: Kicsit szomorúnak látszik, minden rendben van?
  3. Ügyeljen arra, hogy megfelelő legyen a helyszín, hogy ismerőse valóban elmondhassa, ha valami nyomja a lelkét. A legjobb, ha nincsenek mások, akik esetleg kihallgatják a beszélgetést.
  4. Sokszor ezek a beszélgetések furcsának tűnhetnek, de ne aggódjon, ez normális. Hagyjon időt a dolognak és hagyja, hogy közösen alakítsák a beszélgetést. Nincs egy tökéletes kérdés, vagy válasz, sokfélék ezek a beszélgetések.
  5. Éreztesse vele, hogy nincs egyedül és hogy bármit is mondana, nem fogja elítélni őt. Ebben segíthet, ha ön is megoszt hasonló tapasztalatokat, de arra figyeljen, hogy ne az ön élményének megbeszélése dominálja innentől a beszélgetést.
  6. Ha a kérdezett vonakodik válaszolni, vagy teljesen kerüli a beszélgetést, ne vigye túlzásba a nyomásgyakorlást. Nem segít, ha még több nyomást helyez rá, mert így a válasz lehet, hogy kényszerválasz lesz és nem a valódi nehézségről szól.
  7. Adjon teret és időt ismerősének. Sokszor, amikor elárasztanak valakit az érzelmek, segít, ha előbb meg tud nyugodni és össze tudja szedni a gondolatait.
  8. Attól függetlenül, hogy megnyílik, vagy elzárkózik öntől ismerőse, tartsa fenn a kapcsolatot régi formájában. Ez megmutatja, hogy nem változott, hogy hogyan érez iránta, csak azt szeretné, ha jobban lenne.
  9. Kerülje el a félbeszakításokat és ne adjon túl sok tanácsot. Ez túl elárasztó lehet és az is biztos, hogy nem mindenkinek ugyanaz segít. Ha nem biztos abban, hogy ismerőse szeretne e konkrét tanácsot hallani, kérdezze meg. Van, aki örül a tanácsnak, de van, akinek többet segít, ha figyelmesen meghallgatják.
  10. Ha tud, ajánljon ismerősének más kollégákat, ismerősöket is, akikhez fordulhat. Ajánlja az Iránytű oldalát is, ahol információt és segítséget is kaphat. Ha végül mással beszélné meg a nehézségeket, ezt ne vegye magára.  Nem a kapcsolatuk változott meg, csak van, hogy egyszerűen a jó időben és jó helyen más van ott.
  11. Ha úgy látja, hogy ismerősének komolyabb segítségre van szüksége javasolja, hogy keressen szakmai segítséget. Sokat segíthet azzal, hogy nem csak ajánl szakmai helyeket, de mesél arról is, hogy ezt a lehetőséget hogyan lehet elképzelni és hogyan tud segíteni. Ha önnek nem túl nagy áldozat, felajánlhatja azt is, hogy elkíséri ismerősét, de legyen nyitott arra, hogy ezt visszautasítja.
  12. Csak akkor beszéljen a helyzetről másoknak, más helyzetben, ha ezt jó okkal teszi. Kerülje el a pletykálást, mert ezzel sokat árthat ismerősének és a közösségnek is, amiben együtt vannak.
  13. Ha látja ismerősén, hogy bármi olyat tesz, vagy mond, ami nagy aggodalommal tölti el önt, akkor bátran kérjen további segítséget. Tovább küldési lehetőségekről és egyéb információkról ezen a honlapon tájékozódhat.

Hogyan vigyázzon magára, amikor épp mások problémáján segít?

  1. A beszélgetés előtt gondolja végig, hogy fel van e készülve és, hogy elég jól van e ahhoz, hogy meghallgasson másokat.
  2. Nem csak az ön feladata, hogy segítsen Ismerősein. Gondolja végig, hogy ki más tudna ebben még segíteni.
  3. Egy jó emberi kapcsolat kiegyensúlyozott. Amikor valaki bajban van, átmenetileg kibillen a mérleg és több figyelmet kaphat kapcsolataiban. Egy egészséges kapcsolatban azonban visszaáll az egyensúly egy idő után úgy, hogy a segítő fél is kap figyelmet.
  4. Egy kapcsolat kiegyensúlyozatlanságára több jel is utalhat. Ezek lehetnek például: ha olyan sokat gondolkozik a másik problémáin, hogy nehéz más dolgokra koncentrálnia, ha a beszélgetések mindig a másikról szólnak, ha nagyon ritkán kérdeznek csak vissza, hogy ön hogy van, önnel mi a helyzet, ha úgy érzi nem értékelik, vagy nem tisztelik a kapcsolataiban.
  5. Ha erősen szorong, levert, rosszul érzi magát, jusson eszébe, hogy mit tanácsolna ön ismerősének ebben a helyzetben. Néha másokhoz kedvesebbek és figyelmesebbek vagyunk, mint saját magunkhoz.
  6. Mások támogatása megterhelő tud lenni. Kérjen ön is segítséget barátoktól, tapasztaltabb kollegáktól, vagy szakemberektől.