Viselkedéstervezés

antique-blank-blur-269825

A változás egy folyamat

Legyen szó bármilyen változásról az életünkben, az mindig ambivalenciával és bizonytalansággal jár. Jó, ha emlékeztetjük magunkat, hogy a változás nem csupán akaraterő kérdése, és nem is egyik napról a másikra történik. Ez egy út, egy folyamat.

A változás melletti elköteleződés az egyik legjobb bejóslója a tényleges viselkedésváltozásnak, így jó, ha megadjunk magunkat a fontolgatás, tervezés lehetőségét is. Szükséges, hogy a problématudat mellett legyen információ, készség, lehetőség, belső motiváció és külső támogatás, melyek együtt teszik lehetővé, hogy elinduljunk az úton. Olvasson tovább a változás szakaszairól:

Tagadja a problémát, vagy csökkenti annak jelentőségét. A viselkedésváltozás gondolata ebben a szakaszban nem foglalkoztatja aktívan, igazán nem hiszi el, hogy változtatni tudna szokásán. Például bár tudja, hogy a dohányzás vagy az egészségtelen táplálkozás nem tesz jót a szervezetének, de kifogásokat talál, amikor ezzel szembesül.

Például: „Sokan vannak még rajtam kívül is, akik dohányoznak” vagy „Az egészséges táplálkozás drága, én nem engedhetem meg magamnak”

Már felismerte a problémát, gondolkodik a változás előnyein és hátrányain, és azon, hogy hogyan tudna megváltoztatni a viselkedését, ám még nem köteleződött el igazán. A változás iránt még ambivalens, hiányzik Önből az elköteleződés. Kérdezze meg magától: Mik az érvek és ellenérvek azzal kapcsolatban, hogy változtasson?

Például: „Jó lenne egészségesebben táplálkozni, de azt drágának tartom. Akkor más boltba kell járnom vásárolni, de ehetek a menzán is a többiekkel, és akkor el kell felejtenem a cukrot, amit úgy szeretek.”

Miután mérlegelte az előnyöket és a hátrányokat, és arra jutott, megéri változtatni, azon gondolkodik, hogyan fogja ezt megtenni. Meghatározza a céljait és időhatárokat szab magának. Például: tervet készít arról, melyik napokon tud elmenni a bioboltba, listát ír az alapanyagokról.

  • Kulcsfontosságú, hogy ne általános, hanem nagyon jól körvonalazott célokat tűzzön ki maga elé. Növelheti az elszántságát, ha megosztja másokkal is a tervét. Akár írott szerződést is köthet saját magával, melyben meghatározza, mit fog tenni, és milyen céllal. 

Megkezdi a változtatást, sikeresen módosította magatartását. Kövesse a változás folyamatát lépésről lépésre!

  • Az, hogy elköteleződött a változás mellett, és lépéseket is tett céljai érdekében, egy nagy dolog. Jutalmazza meg magát valamivel!

A viselkedésváltozás fenntartása a legnehezebb feladata. A segítségére lesz, ha naplózza a változást, hisz amikor elbizonytalanodik, visszanézve eddigi teljesítményété új erőre kaphat. A fenntartás fontos lépése a megbotlások kezelése a visszaesés megelőzése érdekében. A megbotlás mindaz a cselekedet, amikor eltér a terveitől.

  • Azonosítsa azokat a tényezőket, melyek a siker útjában állnak! Készítsen tervet, hogy hogyan fogja kezelni őket! Maradjon éber! Emlékeztesse magát a céljaira és új, egészségesebb életmódjának jelentőségére!
  • Kérdezze meg magától: Ez most csak egy megbotlás, vagy már visszaesés? Ha visszaesés, milyen tényezők okozhatták?

A visszaesés azt jelenti, hogy hosszabb időre visszatér egy már meghaladott szakaszba. A visszaesések eltarthatnak egy ideig. Amikor bekövetkezik, hirtelen elveszítheti kitartását és motiváltságát, hogy kitartson a tervei mellett. Ekkor visszatér a változás egy korábbi, már meghaladott szakaszába, talán a fontolgatásba, és azon mereng, hogy miért is kellene Önnek változnia.

  • Fontos, hogy megértse és elfogadja, hogy a visszaesés természetes. Része a változásnak. Senki nem szereti, de megtörténhet. A kudarcos kezdet, a siker és a megbotlások, visszaesések váltakozása a viselkedésváltozás természetes részei. Folyamatként gondoljanak erre a változásra: két lépést előre, egyet vissza. Vagy mint egy spirál, tekeredik, köröz, mindig visszatér ugyanarra a pontra, de mindig kicsit magasabbra jut. A lényeg, hogy hiába tűnik úgy, hogy ugyanoda jutott vissza, továbbra is a jó irányba tart – Ön jó irányba tart – a változás útján. Ez egy ilyen folyamat.
  • Azonosítsa be a visszaesésekhez vezető körülményeket, és elemezze a visszaesés okát! Dolgozzon ki rá tervet, hogy hogyan fogja megelőzni a megbotlásokat és a visszaeséseket!
Viselkedéstervezés

Hogyan lesz egy cél “kézzel fogható”?

A változás folyamata tehát szakaszokra bontható, melyek nem szigorúan követik egymást – egyes szakaszokból vissza is léphetünk egy korábbira. A körre tekintsünk úgy, mint egy emelkedő spirálra: minden visszaesésből tanulhatunk.

Látjuk tehát a folyamatot. További kérdés lehet, hogyan tűzhetünk ki (magunk számára is!) elérhető célokat a változás érdekében? Hogyan lesz egy cél “kézzel fogható”? Hogyan tudjuk a terveinket a változás szolgálatába állítani? Ismerkedjünk meg a SMART technikával, mely tulajdonképpen egy mozaikszó, melyről az elmélet kapta a nevét:

  • Specific (Konkrét),
  • Measurable (Mérhető),
  • Achievable (Elérhető),
  • Relevant (Releváns),
  • Time-based (Időben korlátozott).

A “SMART” technika lényege, hogy törekedjünk a minél specifikusabb, releváns és jól mérhető célok kitűzésére!

Képkivágás