A következő gyakorlat a szabad asszociáció technikáját hívja segítségül. A gyakorlat lényege, hogy intuíciónkra bízva magunkat, a kritikus és elemző gondolkozási mintákat kikapcsolva rálátást találjunk az életünkben aktuális problémákra. Ehhez kiváló segítség az automatikus írás gyakorlata, melyhez mindösszesen egy zavartalan helyre, egy üres papírra és egy íróeszközre van szükségünk.
Keressen egy nyugodt, zavartalan helyet a következő gyakorlathoz. A papír tetejére írja fel a következő szót: stressz. Ezután kezdjen el írni olyan szavakat és témákat egymás után, amik a témával kapcsolatban szabadon eszébe jutnak. Ne álljon meg egy pillanatra sem, rögtön írjon le minden szót, amint az eszébe jut, úgy ahogyan eszébe jut, csak hagyja az asszociációkat szabadon áramlani. Ne gondolkozzon túl keményen, ne mérlegelje, ne cenzúrázza a tartalmakat, mert így beszűkíteni az asszociációs képességeit. Most nem fontos a helyesírás vagy a nyelvhelyesség, sem a stílus és a választékosság. Csak arra összpontosítson, hogy minél több asszociáció, minél szabadabban, folytonosan a papírra kerüljön. Folytassa az írás, ameddig már nem jutnak eszébe új tartalmak. Most tartson egy kis szünetet, majd térjen vissza a leírtakhoz. Tekintse át a szavak, gondolatok, kifejezések listáját és figyelje meg, hogy észrevesz-e bármilyen összefüggést vagy mintázatot a leírtakban.
- Vannak olyan témák, amik „kiemelkednek a sorok közül”?
- Talál mintázatot a szavakhoz kapcsolódó érzésekben vagy jelentésekben?
- Hogyan függenek össze ezek a tartalmak a jelenlegi életével?
Ezek a mintázatok segíthetnek abban, hogy jobban megértse a stressz egyes hatásait és természetét az életében. A soron következő fejezetekben foglalkozunk ezek kezelésével.