Egészségünket tekintve minden fontos, amit eszünk és iszunk
Étrendünk akkor egészséges, ha megfelelő mennyiségben tartalmaz: fehérjéket, zsírokat, szénhidrátokat, vitaminokat, ásványi anyagokat és nyomelemeket. Ezek megfelelő arányban, mennyiségben, változatossággal történő fogyasztása számít jó étrendnek!
Étkezési szokásunk – ételeink kiválasztása, ízlés kialakulása, táplálkozási mintáink, táplálkozási magatartásunk (pl. mikor, mennyit eszem) – már kora gyermekkorban kezd kialakulni, és hatással van életünkre. Ez azonban nem azt jelenti, hogy ne tudnánk változtatni a megszokott ízeken, módszereken lassan és okosan történő lépésekkel – szintén finom ételeket készítve!
Étkezéssel egy kiegyensúlyozottabb életért
Táplálkozást tekintve két fontos jelszót kell megemlítenünk: változatosság és mértékletesség! Egy kiegyensúlyozott életmód elkerülhetetlen része, hogy figyelmet és energiát szentelünk arra, hogy mit is eszünk nap mint nap. Ehhez azonban lehet, hogy le kell vetkőzzük szüleinktől átvett szokásainkat, és át kell gondolnunk eddigi táplálkozásunkat. Amennyiben ezt szeretné megreformálni, íme néhány szempont, mely segítségére lehet a változtatásban:
-
-
- mint minden új szokás kialakításához, táplálkozási szokásaink változtatásához is idő kell: tekintsük ezt egy folyamatnak!
- étrendünk változtatását apró lépésekkel kezdjük, pl. egy-két új alapanyag/recept kipróbálásával (pl.: kuszkusz, vöröslencse, barnarizs, hummusz, halak, újfajta saláták, zabkása, stb.)
- nagyon sokfajta étrend létezik, így egyéni szinten kell nézni, hogy kinek milyen élelmiszer-összeállítás felel meg. Ezzel kapcsolatosan nyugodt szívvel kérje dietetikus tanácsát, hogy megtalálja az Ön számára legmegfelelőbbet!
- érdeklődjön családi-és baráti körében, munkatársaitól egészséges táplálkozási szokásaikról,
- ha úgy érzi, motivációjának kialakításában és fenntartásában szüksége lenne egy szakemberre, nyugodt szívvel keresse fel Pszichológiai Ambulanciánk kollégáit, akik segíteni tudnak a változásban!
- olvasson a témában releváns irodalmakat!
-
Mi legyen a tányérunkon?
Az alább látható ábra egy ideálisnak mondható étkezési tervet ábrázol:
- egyen minden nap friss zöldségeket és gyümölcsöket – napi étrendünk fele ezekből álljon
- használjon a lehető legkevesebb sót/cukrot/zsiradékot/ízfokozót az ételek elkészítéséhez
- fogyasszon teljes értékű gabonát
- változatosan válasszon a fehérjeforrások közül
- minden nap igyon bőségesen ivóvizet
- figyeljen az ételek mennyiségére és minőségére
- naponta 3-5 alkalommal étkezzen változatosan
(forrás: Magyar Dietetikusok Országos Szövetsége)
Előfordulhat, hogy az étkezések mögött érzelmi okok állnak. Vagyis akkor eszünk, amikor aggódunk, feszültek vagy szomorúak vagyunk, iletve, amikor nagyon boldogok vagyunk. Kategorikus besorolás alapján mondhatjuk, hogy az ilyen emberek a stresszevők – örömevők. A közös bennük, hogy az érzelmek mozgatják az evés motivációját. Bizonyos mértékig ez természetes is, hiszen az evést sokszor összekapcsoljuk érzelmi helyzetekkel, például valamilyen siker után megjutalmazzuk magunkat, stb. A valódi érzelmi éhséget azonban inkább egy olyan üresség érzéssel jellemezhetjük, melyet “be kell tömni”. Így a valódi problémáról el is terelődhet a figyelmünk.
- Ahhoz, hogy eldöntsük, valóban éhesek vagyunk-e, képzeljük el, hogy valamilyen egészséges étel csillapítaná-e ezt, vagy csak gyors ételre (pizza, csokoládé, jégkrém) tudunk gondolni? Az utóbbi esetében valószínűleg nem az általános éhségről van szó.
- Ahhoz, hogy megszakítsuk ezt az ismétlődést, észre kell vennünk, hogy mikor vagyunk stresszesek és azonosítanunk kell az érzéseinket. Keressük meg, hogy mi is az az érzés ami bennünk van (“dühös vagyok”, “feszült vagyok”), és mit tehetnénk, hogy jobban érezzük magunkat?
- Próbáljuk elterelni a figyelmünket olyan aktivitással, aminek örülni tudunk (látogassunk meg ismerőst, tornázzunk, olvassunk, stb.).
- Amikor a hűtő felé nyúlnánk, hogy lenyugtassuk magunkat, jusson eszünkbe egy rövid szünetet tartani és relaxálni. Egy légzőgyakorlat, gyors relaxáció érzelmi megnyugvást hozhat, és így csökkenhet a vágyakozásunk.
- Étkezésink során törekedjünk rutint kialakítani, például reggelizünk rendszeresen.
- Mindannyiunk életében más és más okok húzódnak az étkezési problémák hátterében. Forduljon szakemberekhez (dietetikus, pszichológus, stb.) attól függően, hogy milyen segítségre lenne szüksége.