A célok irányba állítanak
Azért fontosak, mert figyelmünket és viselkedésünket is „sínen tartják”. Jelentsenek kihívást, ugyanakkor maradjanak a realitás talaján. Próbáljunk konkrét célokat megfogalmazni magunknak!
Talán nem is gondolnánk, de céljaink felállításában is több szempontot figyelembe vehetünk: léteznek ugyanis részcélok. Lássuk, hogy mik is ezek, és hogyan érdemes kitűznünk magunk elé!
Célok felállítása I.
FOLYAMATCÉLOK: a sportolás közben felmerülő elemek, mozdulatok kivitelezése, pl. teniszezéskor egy jó szerválás, jóga közben lélegzetvétel, kosárra dobás. Ezek szem előtt tartása a jelenre koncentrálja a figyelmünket, ami azért is jó, mert nem hagyja, hogy a végeredményen rágódjunk.
EREDMÉNYCÉLOK: a sportolás végeredményére fókuszálnak, mint pl. egy adott verseny megnyerése. Ezek a célok nem csak rajtunk múlnak, hanem a másik fél felkészültségén, az adott helyzetben nyújtott teljesítményén is.
TELJESÍTMÉNYCÉLOK: az előzővel ellentétben, ezek csak rajtunk múlnak, ugyanis itt a saját teljesítményünk számít, nem pedig a másiké. Ilyen lehet saját (idői) rekordunk megdöntése, tízzel több tornagyakorlat elvégzése a korábbihoz képest, vagy egy mozdulatsor tökéletesítése. Ezek elérése a belső motivációt és önbizalmunkat erősítik!
Célok felállítása II. – A SMART technika
A SMART egy rövidítés, ami a Specific (Konkrét), Measurable (Mérhető), Achievable (Elérhető), Relevant (Releváns), Time-based (Időben korlátozott) szavakból tevődik össze. A lényege, hogy olyan célt tűzzünk ki magunk elé, ami minél inkább specifikus, nem pedig általános. Vagyis: kedden és csütörtökön hat órától tudok majd mozogni egy-egy órát, futni és tornázni fogok. A “szeretnék sportolni” nem elég egyértelmű cél, melyhez igazodni tudnánk.