A segítő kapcsolatnak két formáját különböztethetjük meg. Az első, az érett segítői kapcsolat, ahol a segítő számára munkája örömöt okoz, kreatív-, önjutalmazó tevékenység. A második formában a személy saját bizonytalan önértékelésének stabilizálása végett mások megsegítésével túlhajszolja magát. Ezt az utóbbit nevezzük segítő szindrómának vagy más néven helfer-szindrómának.
Kik vannak kitéve leginkább a segítő szindróma veszélyének?
A segítő szindróma veszélyének minden olyan szakmában dolgozó ki van téve, aki segítő foglalkozású. Azokat a szakmákat nevezzük segítő foglalkozásnak, ahol a munkavállaló fokozott mértékű érzelmi kapcsolatban áll az emberekkel. Ilyen például a pedagógus, a lelkész, a orvos, az ápoló, a gyógytornász, a jogász, és a szociális gondozó. Szakmájukból kifolyólag ezért ezeknél a foglalkozásoknál különösen fontos, hogy pszichológiai ismeretekre és készségekre tegyenek szert, amely segítségével mindennapi munkájukban jobban képesek eligazodni az érzelmek és az emberi kapcsolatok terén. A segítő szakmából adódó megterhelődést számos tényező provokálhatja. Ennek szervezeti/környezeti és személyes okai is lehetnek.
A segítő szakmában való túlterhelődést egy természetes folyamatnak tekintjük, mely tüneteit időről- időre minden segítő foglalkozású szakember megtapasztalhatja önmagán. A szindróma kialakulására szerencsére nem kerül minden esetben sor és ha felismerjük, lépéseket is tehetünk annak megelőzésre. Általában a segítő foglalkozású szakemberek észreveszik, hogy változtatniuk kell és törekednek túlterhelődésük csökkentésére. Minden esetben fontos, hogy foglalkozzunk ezzel a kérdéssel, felismerjük és átgondoljuk tapasztalunk-e magunkon a segítő szindrómára jellemző tüneteket.