Képzeleti technikák

Enjoying imagination

Gyógyító képek

A stressz és a feszültség jelentősen csökkenthető képzelőerőnk segítségével, pozitív, gyógyító képekre való koncentrálással. A képzeleti – vagyis imaginatív – technikáknak az a célja, hogy segítsen olyan ellazító kép megalkotásában, melyet saját magunk hoztunk létre. A kép, tetszés szerint bármi lehet, de fontos, hogy alapvetően kellemes dolgot jelenítsen meg. Néhányan például egy tengerparti jelenetet képzelnek el, míg mások inkább egy erdőben, vagy barátaikkal közös nyaraláson képzelik el magukat, és vannak, akik számára a konyha melege és a készülő sütemény illata a legmegnyugtatóbb. Ahhoz azonban, hogy a képélmény kellően hatékony legyen, gyakorlásra és megfelelő koncentrációra van szükség.

Pszichoterápiás alkalmazás során – a katatím imaginatív terápia részeként – az imaginációs ülésen a terapeuta segít a kiválasztott jelenet felépítésében, részletes elképzelésében. Az otthoni gyakorláshoz viszont javasoljuk a következő instrukciók, valamint a mellékelt hanganyag használatát.

Gyakorlatok:

Nyugalom helye imagináció

Előkészületként helyezkedjen el kényelmesen a székében. Kezdjen el fokozatosan befele figyelni, és valamely légzéstechnikával, vagy relaxációs technikával lazítsa el izmait, engedje ki az Önben lévő feszültséget. Miután elérte a nyugalomnak azt a szintjét, amire éppen most szüksége van, ebben a kellemes, relaxált állapotban képzeljen maga elé egy kellemes, biztonságos helyet. Egy olyan helyet, ahol nincsenek feladatok, nincsenek elvárások, ahol Önmagára tud szánni egy kis időt, és feltöltődhet energiával. Lehet ez a hely egy ismert hely, ahol már járt valaha, esetleg gyakran jár, de az is lehet, hogy most alkotja meg képzeletével. Hagyja, hogy a saját tempójában kirajzolódjon ennek a helynek a látványa. Hagyja, hogy fokozatosan kirajzolódjanak a részletek. Talán képes arra, hogy valamennyi érzékszervével megtapasztalja ennek a helynek az érzetét. Figyelje meg, hogy mit hall, milyen illatokat vagy ízeket érez. Gondolatban nyújtsa ki kezét, és tapintsa meg az elképzelt környezetét. Ha jól esik, képzeletben lepihenhet, vagy akár be is barangolhatja ezt a helyet. Merüljön egyre mélyebbre és mélyebbre az élményben. Hagyja, hogy átjárja a hely békessége, nyugalma. Figyeljen arra, milyen érzések keletkeztek Önben. A lélegzetvétele segítségével juttassa el ennek a helynek a nyugalmát valamennyi sejtjébe, hogy az egész testét átjárhassa ez a kellemes nyugalom. Majd a gyakorlat végéhez közeledve raktározza el képzeletében ennek a helynek az élményét, a részleteit, hogy később is visszatérhessen ehhez az élményhez, amikor csak szüksége van rá. A gyakorlat zárásaként képzeletével távolodjon el a helytől, figyelmével pedig közeledjen ismét a jelenhez. Érezze meg, ahogy megtartja a szék, hagyja, hogy a külső zajok, zörejek felerősödjenek, és engedje, hogy szemhéján át beszűrődjön a fény. Miután kinyitotta a szemét, izmait lassan mozgassa meg, nyújtózzon egyet, vegyen egy mély levegőt, és ahogy hosszú sóhajtással kifújja, ébredjen frissen és üdén, mintha egy jó mély, kellemes álomból ébredne.

Alábbi hanganyag segítségére lehet a gyakorlásában:

Alváskönnyítő imagináció

A képzeleti technikák jó hatékonysággal alkalmazhatók enyhébb alvásproblémák kezelésére is, kiváltképp az elalvási nehézségek kapcsán. A nem szervi eredetű inszomnia hátterében gyakorta az a probléma található, hogy habár a testünk készen állna az éjszakai alvásra, de az elménk még a napi teendőkön vagy jövőbeni problémákon “zakatol”, ami fokozott éberségi állapothoz vezet. Az imaginatív technika segít abban, hogy realxációs hatásokon keresztül oldjuk a napközben felhalmozódott testi feszültségeket, valamint abban is hathatós eszköz, hogy az elménket lecsendesítsük. A képzelet és fantáziatevékenység fokozásával segítünk az agyunknak, hogy a racionális problémaelemző és megoldó üzemmódból átkapcsoljon az éjszakai alváshoz és álomtevékenységhez hasonlatos működésbe.

Alábbi hanganyag segítségére lehet a gyakorlásában: