Rend a lelke mindennek
Önnel is bizonyára előfordult már, hogy úgy érezte, munkája és mindennapos otthoni teendői forgatagában telnek a napjai és nincs ideje arra, amivel igazán foglalkozni szeretne: családjára, barátaira, hobbijára. Mindezek mellett, még az elvégzett feladatok eredményével sem tud elégedett lenni: mindig van, mi feszültséget keltsen, amiről úgy érzi, nem tud bele elegendő energiát fektetni, ahhoz, hogy a kívánt eredményt elérje. Ebben a fejezetben olyan technikákat olvashat, melyek hozzásegítik környezete rendben tartásához, mindennapi tevékenységeinek rendszerezéséhez, hogy hamarabb és nyugodtabban tudjon feltöltődni, mikor arra kerül a sor.
A rendezetlen környezet számos módon kelthet feszültséget bennünk.
- A rendetlenség állapota az emberre természetszerűleg bírhat feszültségkeltő hatással: evolúciós igény, hogy átlássuk környezetünket.
- Zsúfolt környezetben időbe telik tárgyaink megtalálása: ez nem csak idegesítő, de költséges is lehet. Kellemetlen például, ha otthonunk hajlamos elnyelni a számlákat és mi csak a befizetési határidő lejárta után találunk rájuk.
- A kaotikus otthon szociális kapcsolatainkra is rányomhatja bélyegét: lehet, hogy kevésbé jut eszünkbe meghívni szeretteinket, barátainkat otthonunkba, ha nem vagyunk elégedettek annak kinézetével, állapotával.
Az alábbi állítások segítenek átgondolni, hogy hányadán áll a szervezéssel, rendszerezéssel.
- Úgy gondolom, hogy a lakásom túl sok kacattal van tele.
- A szekrényeim rendezetlenek.
- Túl sok időt töprengek azon, hogy egy- egy berendezési tárgy rossz helyen van lakásban.
- A barátaim és családom szerint túl sok felesleges dolgot tartok otthon.
- Halogató típus vagyok.
- Gyakran kések számlák befizetésével.
- Gyakran elkések megbeszélt időpontokról.
- Úgy érzem, nincs időm szervezetté válni.
- A számítógépemen össze- vissza vannak a fájlok.
- Munkahelyi környezetem rendezetlen.
Amennyiben az állítások többségét igaznak találja, érdemes átgondolnia, mi az, ami leginkább nehezére esik és amiből legtöbb feszültsége származik (akár önmagában, akár környezete visszajelzései alapján).
Miután azonosította nehézségeit, feltérképezheti, hogyan alakíthatja életvezetési szokásait lépésről- lépésre oly módon, hogy azok kevesebb feszültség forrásaként szolgáljanak. A továbbiakban ehhez adunk vezérfonalat.
Gondolja át részletesebben! Mi az, ami Önnek leginkább nehézséget okoz mindennapjaiban?
Nem jól tervezi meg az idejét, gyakran elkésik, elhalasztja a határidőket, halogat és úgy érzi, csak elszalad Önnel az idő?
A rossz időgazdálkodás számos téren teremt feszültségeket: nem csak mi magunk, de családunk, barátaink, kollégiánk is szenvedhetnek tőle, mivel ezáltal lemaradunk fontos pillanatokról vagy éppen nem végezzük el a ránk osztott vagy elvállalt feladatokat. Az idő helyes használata azonban tanulható. Olvasson többet róla!
Túl sok mindent birtokol, és ezeket a kacatokat már nem tudja rendszerezni? Nehezére esik megszabadulni a nem használt tárgyaktól?
A minimalizmus filozófiája alapján sokkal nyugodtabbak lehetünk, amennyiben olyan tárgyak vesznek minket körül, melyeket tényleg használunk. Lehet persze egy pár fontos emlék, dísztárgy, de csak, amennyi jól esik! Igaz a mondás: a kevesebb néha több. Gondolja csak végig, mennyivel egyszerűbb egy olyan lakásban rendet és tisztaságot tartani, ahol nem kell minden alkalommal használaton kívüli tárgyakról is gondoskodnia.
Állandó rendetlenség van otthonában? Gyakran előfordul, hogy nem leli meg, amit keres? Nem használja ki megfelelően a tárolókat, polcokat, fiókokat?
Fontos, hogy mindennek legyen helye otthonunkban és munkakörnyezetünkben egyaránt. Az átláthatóság önmagában megnyugtató, hát még olyan esetekben, mikor sürgősen szükségünk van valamire és tudjuk, hova kapjunk. Bár eltérő lehet családtagjainktól, munkatársainktól, ahogyan átlátjuk a dolgainkat, mégis jó, ha akár egyénileg, akár közösen kidolgozunk egy rendszert, mely a helyet kihasználva segít rendben tartani környezetünket.
Nem tudja megfelelően nyomon követni a csekkeket és a hivatalos papírokat? Ötlete sincs, hova tette kulcsát, telefonját, szemüvegét? Nem tudja, mikor hova kell mennie?
Ha ezek igazak önre, minden bizonnyal nincs megfelelően kialakított és bejáratott rendszere a mindennapok szervezéséhez. Fontos, hogy otthonunkban és munkahelyünkön egyaránt mindennek meglegyen az állandósult helye, hogy akkor is ráakadjunk dolgainkra, mikor nem tudunk éppen annak figyelmet szentelni, hova tettük. Tevékenységeink rendszerezésében pedig igazán jól jöhet egy szép naptár, melyre nem csak ránézni öröm, de napunkat, hetünket is pillanatok alatt átláthatóvá teszi.
Amennyiben úgy érzi, az utóbbi pontok nehézkesek, a továbbiakban a minimalizálásra, rendszerezésre alkalmas technikáról olvashat.
A rendszerezés művészete
Marie Kondo “Rend a lelke mindennek” című könyvében részletezi, hogy miképpen tarthatunk rendet magunk körül és ezáltal gondolataink között is. Módszerének lényege a döntés: az adott tárgy okoz-e nekünk örömöt vagy sem. Legyen szó ruhadarabról, könyvről, vagy fényképről, ezen szempontot követve elérhetjük, hogy a számunkra igazán fontos darabok vegyenek körül minket, amelyekre csak ránézve is jó érzés tölt el minket.
A válogatást érdemes egyhuzamban letudni: ahelyett, hogy apránként haladnánk vele, vegyünk egy mély levegőt és kezdjünk neki! Segítségünkre lesz, ha nem helyiségről- helyiségre haladunk, hanem kategóriákat veszünk alapul: ajánlott először a ruhákat, majd a könyveket, iratokat, egyéb tárgyakat, míg végül érzelmi jelentést hordozó tárgyainkat átvizsgálni. A sorrend azért fontos, mert érzelmi jelentést hordozó tárgyainktól a legnehezebb megválnunk: mire az előbbi kategóriánkat átvizsgáltuk, belsőnkre hangolódva könnyebben tudunk döntést hozni a személyesebb tárgyakkal kapcsolatban.
Válogatás közben figyeljünk befelé, legyen csend környezetünkben. Ezáltal könnyebb lesz eldöntenünk, megszabaduljunk-e egy adott tárgytól vagy sem.
Miután átgondoltuk, mire van szükségünk a továbbiakban, alakítsunk ki egy rendszert, tegyük rendben a dolgokat. Figyeljünk, hogy tárgyainknak legyen helye és mindig oda is kerüljenek vissza: ne legyenek kallódó darabok a lakásban, hogy hosszú távon is megmaradhasson az a megnyugtató érzetünk, hogy rend van.
Mikor tárgyaink elhelyezéséről gondolunk, a praktikus szempontokat érdemes előtérbe helyezni: egy letisztult, átlátható tárolási rendszer segít bennünket abban, hogy ne csak azt tudjuk figyelemmel követni, hogy mi minden van a szekrényünkben, polcainkon, hanem abban is, hogy ne gyűljön föl idővel ismét számos olyan darab, melyeket nem használunk.
Megérezheti majd, hogy amennyiben tervezetten végzi a válogatást, rendszerezést, az önmagában is jó érzésekkel tölti el: nem kaotikusságot lát majd, hanem egy olyan rendet, melyet önmaga alakíthat ki úgy, ahogyan az önnek leginkább megfelel. A rendszerezés folyamán olyan tárgyakra is rábukkanhatunk, melyeket rég elfeledtünk, mégis fontosak számunkra: lehet, hogy egy régi hobbi is ismét eszünkbe jut, melyet újrakezdhetnénk.